Жителите плащат за извозването на отпадъци

Защо е нужно да се рециклира боклукa?

Някои общини в използват комбиниран подход: жителите плащат за извозване на отпадъци по фиксирана ставка и плащат допълнително за всеки килограм над определената граница. Освен това плащането може да зависи от вида на отпадъците: например  отпадъците от контейнери за разделно събиране се изнасят безплатно, но за несортирани отпадъци е необходимо да се купят специални торби, чиято цена включва тарифата за премахване.

В много страни разделното събиране се насърчава чрез така наречения „депозит на контейнер“. Това е определена сума, която е включена в цената на напитката и се връща на купувача, когато той върне празна бутилка или консерва.

Рециклиране: нов живот за стария материал

Когато отпадъците се събират отделно, рециклирането – получаването на суровини и производството на нови продукти от тях – е икономически изгодно. Например, оползотворяването на алуминий от отпадъци изисква 95% по -малко енергия от възстановяването на метал от естествени суровини. При производството на хартия от рециклирана хартия се използва 60% по -малко вода и 40% по -малко енергия. Освен това повторното използване на ресурси значително намалява въздействието върху околната среда. Първоначално преработвателните предприятия бяха създадени в близост до източници на суровини, но сега преработката на отпадъци се превърна в пълноправен клон на световната индустрия и се развива според законите на пазара. Така например значителна част от боклука от България се изпраща за рециклиране.

Като цяло, колкото по-развита е една страна, толкова по-голям е процентът на извозване на отпадъци, които рециклира. През 2016 г. 45,5%от битовите отпадъци бяха рециклирани в ЕС, по -специално в Германия – 66,1%, в Словения – 57,7%, в Австрия – 57,6%. Тази цифра се увеличава поради подобряването на сортирането и развитата мрежа от центрове за приемане и обработка.

Някои отпадъци, като дрехи и мебели, могат да бъдат възстановени и използвани повторно. В Швеция това се прави от центрове за повторна употреба, организирани от местните власти – през 2016 г. те са били около 25.