Въображението на дизайнерите е толкова богато, че е трудно да се припишат родените от тях шедьоври на какъвто и да е тип. Е, нека: затова са шедьоври, за да са над всякакви конвенционални класификации! Дори в каталозите за бижута едно и също бижу може да се нарече различно: някъде колие, някъде бижу. Добре е за британците: те имат огърлица – всичко, което не е мъниста, тоест не мъниста!
Класификация на колиета и бижутата по дължина
Влизаме на по-твърда основа, без разклатени предположения и нюанси на превод. Е, с какво и с дължината на бижуто можем да разберем с помощта на елементарна линийка и познаване на няколко основни термина. Въпреки че… Ако увием въжето около врата няколко пъти, получаваме многопластова „Принцеса“, която технически все още си остава въже.
Нека обаче оставим нюансите и да видим какви са по дължина колиета, колиета и мъниста. В същото време ще разберем какво и как да ги носим по-добре.
Ние сме Rosset магазин за колиета и бижута. Адрес в София, бул. Арсеналски 2, ет.1. Телефонът за контакт е: +359 (0) 899 100 669.
Колар
Отваря нашия списък с най-късите бижута за врата, наречени яка. Етимологията на тази дума се връща към английската яка, тоест „яка“ . Чувствате ли се сродни с френскатия колар, от който произлиза „герданът“?
Женският „ колар“ е с дължина 30-35 см, което му позволява да се увива плътно около врата като яка. Обикновено тази украса е доста широка: кадифена панделка с лък и вложки, няколко реда вериги или перлени нишки – има много опции.
Яката за бижута най-често се разглежда като колие. Носи се предимно с V-образно деколте или вечерни рокли без презрамки. Дами с къса или по принцип не идеална шия, е по-добре да се въздържат от такива бижута, като изберете не толкова радикално къса огърлица. Това е особено важно по отношение на апетитните понички: яката се врязва във врата и със сигурност не украсява.